Ուսումնական չորրորդ շրջանի ամփոփում

Ամառային ուսումնական բաց ճամբար

Առաջին շաբաթ՝

Սովորողների բլոգների ամենօրյա գործածում

Ճամփորդության նախագիծ՝ Համբարձման ծեսը Սաղմոսավանում

Նախապատրաստական աշխատանք՝

Պատրաստվում ենք Համբարձման ծեսին

Պատրաստում ենք Ծաղկամայր

Հե՛յ, իմ Նազան / կարաոկեի ստեղծում/

Նախաճամփորդական խմբային աշխատանք -Տեսանյութը՝ Լուսինե Գասպարյանի

Համբարձման խաղիկներ և մանիներ

Նախապատրաստական աշխատանքները՝ սովորողների բլոգներում

Սովորողների պատումները բլոգներում

Արտաշավան գյուղի դպրոցում մաս 1-ին

Համբարձման տոնը Սաղմոսավանքում  մաս 2-րդ

Ճամբարային ուրախ օր— պատումները սովորողների բլոգներում

Ձայնագրման ստուդիայում

Ձայնագրություններ

Երկրորդ շաբաթ՝

Ջրային Խաղեր

Երկրի օր- ֆիլմը՝  շուտով

Պատմում  են սովորողները

 

 

 

 

Advertisements

Հունվարյան ճամբարի աշխատակարգ և ամփոփում

Հունվարի 8-ից 26-ը

«Ուսումնական ձմեռ» առաջադրանքների ամփոփում-հրապարակում

Ձմեռային ճամբարի ուսումնական նախագիծ

 «Ուսումնական հունվար կրթահամալիրում»

Հունվարի 8՝ երեքշաբթի

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:30 ճամբարականների հետ ճամբարային ուղղությունների քննարկում, ճամբարային նախագծերի մշակում
10:30-11:00 ուրախ մաթեմատիկա
11:00 -11:30միջավայրի խնամք, բակային աշխատանքներ
11:30-12:00  ընդմիջում
12:00-12:30 տեխնոլոգիական աշխատանք՝ դիջիբացիկներ:
12:30-13:00- Ընտրությամբ գործունեություն
12:55-13:35- Շախմատ ընկեր Առնոլդի հետ

Շախմատի պարապմունք

Հունվարի 9՝ չորեքշաբթի

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:30 ուրախ մաթեմատիկա:
10: 30- 11:30 դիջիթեքյան տեսանյութերի դիտում, քննարկում 
11:30-12:00 ընդմիջում
12:00-12:30 ընթերցանություն՝ սովորողները կարդում են տարբեր հեքիաթներից իրենց դուր եկած հատվածները
12:30-13:10 սեղանի զարգացնող խաղեր
13:10- 13:35 միջավայրի խնամք

Հունվարի 10՝ հինգշաբթի

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:30 ուրախ մաթեմատիկա:
10: 30- 11: 00 բնագիտատեխնիկական ստուգատեսի տեսանյութերի դիտում
11:00-11:30  բնագիտական փորձ կաթով
11:30-12:00 ընդմիջում
12:00-12:30 ընթերցանություն-Առաջին օրը դպրոցում
12:30-13:00 սեղանի զարգացնող խաղեր
13:00- 13:35 ընտրությամբ գործունեություն

Հունվարի 11՝ ուրբաթ

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:45 ուրախ օտար լեզու՝ անգլերեն, ռուսերեն
10: 45- 10:15 բնագիտական փորձ կաթով և սև պղպեղով
11:15-11:40 word- ում մուտքագրում են բնագիտական փորձի նկարագրությունն ու արդյունքը
11:30-12:00 ընդմիջում
12:00-12:30 Առնակի ծննդյան տոնի նշում
12:30-13:10 սեղանի զարգացնող խաղեր
13:10- 13:35 միջավայրի խնամք

Բնագիտական փորձեր կաթով

img_0380

Հունվարի 14` երկուշաբթի

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:20 ուրախ օտար լեզու՝ անգլերեն
10: 20- 11:00 ձնախաղ, ձնեմարդուկի պատրաստում
11:00-11:30 բնագիտական փորձ՝ Ագահ բաժակը
11:30-12:00 ընդմիջում
12:00-12:30 Տեսանյութերի դիտում
12:30-13:00 շարժական բացիների ստեղծում
13:00- 13:35 երգ, պար Մարիամ Մնացականյանի հետ

Ձյունոտ օր

50082577_590204681426508_4403514137615794176_n

Հունվարի 15` երեքշաբթի

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:20 ուրախ մաթեմատիկա
10: 20- 11:00 սահում են սահնակով, ձնախաղ
11:00-11:30 բնագիտական փորձ սառույցով
11:30-12:00 ընդմիջում
12:00-12:30 մուտքագրում են փորձի նկարագրությունն ու արդյունքը
12:30-13:10 ընտրությամբ գործունեություն
13:10- 13:35 շարժական բացիկները տեղադրում են բլոգներում

Շարժական բացիկներ

This slideshow requires JavaScript.

img_0482

Հունվարի 16` չորեքշաբթի

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:20 ուրախ մաթեմատիկա
10: 20- 11:30 տեսանյութերի դիտում, քննարկում/ գործնական աշխատանք մաթեմատիկայից և բնագիտական փորձերը տանը/
11:30-12:00 ընդմիջում
12:00-12:30 ընթերցանություն-Առաջին օրը դպրոցում
12:30-13:10 սեղանի զարգացնող խաղեր
13:10- 13:35 միջավայրի խնամք

Մարի Ավագյան —  Փորձ մոմով

Մարկ Հովսեփյան — Գործնական աշխատանք թելով

Ստեփան Իլոյան — Ջուրը չի թափվում փորձ

Հունվարի 17` հինգշաբթի

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:00  բնագիտական փորձ՝ Ամպիկը տարայի մեջ
10:00- 10:30 ընդմիջում
10:30-13:35 ուսումնական ճամփորդություն՝ Մոսկավ կինոթատրոն՝ Գրինչը մուլտիլմի դիտում

Բնագիտական փորձ. Ամպիկ

Ուսումնական ճամփորդություն

Հունվարի 18` ուրբաթ

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:45 ուրախ օտար լեզու՝ անգլերեն, ռուսերեն
10: 45- 11:00 միջին դպրոցի առողջագետների խմբի այցելություն
11:00-11:30 պատրաստում ենք պիցցա
11:30-12:00 ընդմիջում
12:00-12:30  մարմնակրթություն
12:30-13:00 պիցցայի համտես, միջավայրի խնամք
13:00- 13:35 սեղանի զարգացնող խաղեր

Գրիպի հետքերով՝ Հարավային դպրոց

Պատրաստում ենք պիցցա

Պիցցայի բաադրատոմսեր սովորողներից

Հունվարի 21` երկուշաբթի

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:10 ուրախ օտար լեզու՝ անգլերեն
10:10-10:30 բանավոր մաթեմատիկա
10:30-12:20 լողի պարապմունք արևմուտքի փակ լողավազանում
12:20- 12:50 ընդմիջում
12:50-13:35 երգ, պար Մարիամ Մնացականյանի հետ

This slideshow requires JavaScript.

Հունվարի 22՝ երեքշաբթի

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:20 ուրախ մաթեմատիկա
10: 20- 11:00 ընթերցանություն-Կրկին դպրոցում
11:00-11:30 տեսանյութերի դիտում
11:30-12:00 ընդմիջում
12:00-12:30 աշխատանք գիրք- տետրով
12:30-13:10 բակային աշխատանք
13:10- 13:35 ուրախ օտար լեզու՝ ռուսերեն

Արեգ Խաչատրյան — Փորձ կարտոֆիլով

Գուրգեն Գրիգորյան  — Փորձ հեղուկներով

Հունվարի 23՝ չորեքշաբթի

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:20 ուրախ օտար լեզու՝ ռուսերեն
10: 20- 11:00 ընթերցանություն-Կրկին դպրոցում
11:00-11:30 տեսանյութերի դիտում
11:30-12:00 ընդմիջում
12:00-13:00 տեխնոլոգիական աշխատանք դդում
13:00 -13:35 ուրախ մաթեմատիկա

Աշոտ ԿարապետյանՆավակը չի խորտակվում

Մարի Ավագյան- Բնագիտական փորձ «Հրաբուխ»

Ստեփան Իլոյան — Ամրակը ջրի վրա

Հունվարի 24՝ հինգշաբթի

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:20 ուրախ մաթեմատիկա
10: 20- 11:00 ընթերցանություն-Համբարձման առավոտ
11:00-11:30 տեղեկություն դդմի օգտակարության մասին
11:30-12:00 ընդմիջում
12:00-12:30 տեխնոլոգիական աշխատանք դդում
12:30-13:35 ընտրությամբ գործունեություն

Դդում տեխնոլոգիական աշխատանք

Հունվարի 25՝ ուրբաթ

9:00-9:30 ընդհանուր պարապմունք
9:30-10:20 ուրախ օտար լեզու՝ անգլերեն
10: 20- 11:00 ուրախ օտար լեզու՝ ռուսերեն
11:00-11:30 բանավոր մաթեմատիկա
11:30-12:00 ընդմիջում
12:00-12:50 մարմնակրթություն՝ մարզական խաղեր դդումներով12:55- 13:35 ընտրությամբ գործունեություն

Մարզական պարապմունք

Պատմություններ դդմի մասին

 

Հերթապահություն

Այսօր հուլիսի 14-ն է, օրը՝ շաբաթ: Կարենն ինձ հետ է եկավ, որ մենակ չլինեմ: Դպրոց հասնելուն պես հասկացանք, որ մենակ չենք լինելու: Առավոտյան վարպետ Պետիկն արդեն աշխատում էր՝ ամրացնում էր Հարավային դպրոցի ցուցանակները, նրան օգնում էր վարպետ Համլետը, իսկ այգեպան Վարդանը ջրում էր այգին:

Ես ու Կարենն օրը սկսեցինք դպրոցի ծաղիկները ջրելով:

Քիչ անց տիկին Լարիսան և Կարինե Բաբուջյանն էլ եկան: Դպրոցում կարծես ակտիվություն սկսվեց: Տիկին Լարիսան աշխատում էր համակարգչով, իսկ Բաբուջյան Կարինեն՝ ներկում:

Մինչ ես մաքրում էի դասասենյակը՝ Կարենը հեծանիվ էր վարում:

Օրվա ընթացքում զանգեր չեն եղել:

Մանկավարժական աշխատողների դպրոց. 27.06

Ընդհանուր պարապմունքի ընթացքում երգեցինք հոգևոր երգեր, Արևելյան, Արևմտյան, Հարավային դպրոցների դասավանդողները ներկայացրին հարսանեկան պարերգերը, իսկ Աննա Երիցյանն ու Սաշա Սարգսյանը սովորեցրին նոր պարերգեր:
Հարավում ճամբարականները լողում էին, 5-6 տարեկանները լողափում մարզվում էին և պատրաստվում էին լողալ: Մուտքի ճամբարը՝  Լուսինե Գասպարյանն իր նոր առաջին դասարանի սովորողների հետ ավազե հրապարակում բնագիտական փորձ էր իրականացնում: Նախակրթարանում ծննդյան ծես էր և հարսանեկան երգերի ուսուցում:
Դե իսկ դասավանդողները զբաղված էին հարսանեկան իրարանցումով՝ ներկում էին ձևավորման համար տարաները, հյուսում ճակտոցները և սովորում պարերգերը: Օրվա երկրորդ կեսին մասնակցել եմ դասվարների սեմինարին. հավաքագրել ենք ընթերցանության նյութերը, քննարկել են առաջադրանքներ կազմելու պահանջները:
Մայր դպրոցում սկսվել էր հարսանեկան ձևավորման աշխատանքները: Օրվա մասին պատմող լուսանկարններն ու տեսանյութը.

 

Մայիսյան ամենամյա բաց հավաքի ամփոփում

Շաբաթվա նախագիծ —14.05-ից 18.05-ը

Մասնակցության հայտ

1-ին օր՝ Մարզատոն 1-ին դասարանի սովորողների հետ:

Ֆիլմը՝ Տաթև Մելքոնյանի

Հյուսում ենք ճակտոցներ:

2-րդ օր՝ Լողի պարապմունք Արևմուտքի փակ լողավազանում

Ուղիղ եթերն՝ այստեղ

Շախմատային փոքրիկ մրցաշար 1-ին և 2-1 դասարանների միջև։ Տղաներից հաղթող ճանաչվեց Իլոյան Ստեփանը, իսկ աղջիկներից՝ Սուքիասյան Նարեն։
Նկարաշարը՝ Առնոլդ Միքայելյանի բլոգում

14:30-ին մասնակցել եմ համերգի՝ Ճանաչենք մեր հայրենակիցներին. Ստամբուլահայ երգահան Սիրվարդ Գարամանուկ

15:30-ին՝ մանկավարժական ակումբի պարապմունք:

3-րդ օր՝ պատրաստում ենք «Ծաղկամայր» տիկնիկ

 

This slideshow requires JavaScript.

5-րդ օր՝ Վարպետության դասը վարեց 1-ին դասարանի սովորող՝ Հովհաննիսյան Դավիթի քույրիկը /առաջին բուժօգնություն/:

Ֆիլմը՝ Տաթև Մելքոնյանի

14։30-ին՝ «Իմացումի հրճվանք» լաբորատորիայի պարապմունք:

15։15՝ «Անուշ» հանրակրթական նախագծով ուրբաթ-համերգ. Մարմարյա սրահ